KRANIO-SAKRÁLNE UVOĽNENIE (KRANIO)
Dotyk, hlboké uvoľnenie a práca s dychom. Spojili sme svoje skúsenosti, najnovšie poznatky a prístup zameraný na človeka. Nemusíte nič, iba sledovať pozitívne zmeny, ktoré nastávajú v procese ošetrenia.
Čo je to Kraniosakrálne uvoľnenie
Kraniosakrálne uvoľnenie je jedna z možností ako zlepšiť svoje fyzické a psychické zdravie.
Je to technika, pri ktorej spájame pozitívne účinky dotyku, dýchania a hlbokej relaxácie. Spojenie účinkov nám dáva možnosť pomôcť telu efektívnejšie sa vysporiadať s ťažkosťami tela a mysle.
Kraniosakrálne uvoľnenie je tiež možné vnímať ako spôsob osobnostného rozvoja pomocou relaxácie a sebapozorovania. Vytvorené podmienky a použité techniky umocňujú prežitok, z ktorého môžeme benefitovať ešte dlho po ošetrení.
Ako prebieha?
Klient leží oblečený na masážnom stole. Jeho telo má prirodzenú horizontálnu polohu, vďaka ktorej sa dokáže ľahšie uvoľniť. Dotykmi prevažne hlavy, hrudníka, krížovej chrbtice a nôh aktivizujeme parasympatický nervový systém.
Používajú sa jemné dotyky, skôr statické, dlhšie trvajúce. Tento typ dotyku vytvára priestor pre spomalenie a harmonizáciu procesov v tele. Pre dosiahnutie čo najlepších účinkov je možné pracovať tiež s dychom. Ošetrenie trvá približne štyridsaťpäť minút.
Čo sa deje v tele počas Kraniosakrálneho uvoľnenia?
Počas kraniosakrálneho uvoľnenia vytvárame podmienky pre hlboké uvoľnenie. To je stav tela, pri ktorom dochádza k zníženiu tvorby stresového hormónu kortizolu. Kortizol je skvelý pomocník pri zvládaní vypätých situácií. Ak je však vylučovaný vplyvom chronického, teda dlhodobého stresu, môže to mať na zdravie negatívne účinky. Medzi nich patrí zvýšenie krvného tlaku, zrýchlený pulz, bolesti hlavy, úzkosť, priberanie, poruchy pamäte a pozornosti, problémy so spánkom alebo poruchy trávenia.
Cieľom uvoľnenia je ovplyvniť funkciu Autonómneho nervového systému (ANS), ktorý reguluje fungovanie vnútorných orgánov, žliaz, srdca a ciev.
V rámci ANS má upokojenie organizmu na starosti parasympatický nervový systém. Nazývame ho tiež kraniosakrálny autonómny systém, odtiaľ názov Kraniosakrálne uvoľnenie. Spúšťačom reakcie parasympatického nervového systému je napríklad zameranie sa na dych, cvičenie, pobyt v prírode, pomalé opakujúce sa činnosti, ktoré robíte radi (opak multitaskingu), vizualizácia alebo Kraniosakrálne uvoľnenie.
Parasympatický nervový systém slúži regenerácii tela, metabolizmu. Jeho vlákna smerujú z mozgu a miechy k vnútorným orgánom tela. Priamo vplývajú na funkciu žalúdka, čriev, srdca, očí, pľúc a pohlavných orgánov. Dôležitou súčasťou parasympatického nervového systému je blúdivý nerv (nervus vagus).
Blúdivý nerv je najdlhší nerv v ľudskom tele. Svoje pomenovanie dostal podľa toho, že “zablúdi” k veľkej časti orgánov, ktoré majú na starosti tep, dýchanie a trávenie. Sú to zároveň tie časti ľudského organizmu, ktoré majú vplyv na psychický stav človeka. Stimuláciou parasympatického nervového systému počas Kraniosakrálneho uvoľnenia stimulujeme tiež blúdivý nerv. Ten prenesie informáciu “môžeš sa uvoľniť” až k jednotlivým orgánom tela. Vďaka tomu sa spomalí dýchanie a tep, dochádza k stimulácii trávenia. Telo vie, že je čas na relaxáciu, nastáva uvoľnenie.
Význam Kraniosakrálneho uvoľnenia
Význam Kraniosakrálneho uvoľnenia môžeme chápať v dvoch rovinách. Prvou je samotná relaxácia prinášajúca pozitívne zmeny v tele. Druhou rovinou je dôležitosť dotyku, ktorý je nenahraditeľnou súčasťou celého procesu. Umocňuje kladné účinky relaxácie a vytvára pre klienta priestor cítiť sa bezpečne v priestore a čase, ktorý je vyhradený výlučne jemu. Je to čas, kedy sa telo a myseľ nemusí zaťažovať povinnosťami, nie je skúšané ani vystavené stresovým situácám.
Táto situácia sa odlišuje od väčšiny situácii, ktoré v živote bežne a prirodzene zažívame. Je to priestor pre úplný pokoj a podporu fyziologických procesov tela, ktoré nám pomáhajú dostať sa do fyzickej a psychickej rovnováhy.
Kedy pomáha
Kraniosakrálne uvoľnenie ovplyvňuje parasympatický nervový systém a tým vplýva aj na fungovanie imunitného systému, hormónov, vnútorných orgánov, obehovej sústavy a trávenia. Môžeme teda povedať že Kraniosakrálne uvoľnenie pomáha pri:
- migrénach a bolesti hlavy
- bolesti krku, kĺbov a iných bolestiach
- pískaní v ušiach (tinitus)
- tráviacich ťažkostiach
- vysokom krvnom tlaku
- imunitných ochoreniach
- psychosomatických ochoreniach
- zápaloch
- strese
- úzkosti
- syndróme vyhorenia
- celkovom vyčerpaní
- nespavosti
- rekonvalescencii po úraze alebo operácii
- spracovaní ťažkých životných udalostí
KNIŽNICA VEDOMOSTÍ
Chcete vedieť viac?
Prečítajte si aj o našom inovatívnom prístupe k ďetom Rastieme Spolu na stránke Ponuka pre deti.